22 Eylül 2012 Cumartesi

Bambu'nun Bilinmeyen Faydaları

Bambu, oldukça hızlı yetişen bir bitki. Giderek bu özelliği ile yeni kullanım alanları keşfediliyor, bunlardan bir tanesi de inşaat sektörü. Bambu için kullanım alanları arttıkça, bambunun düşük çevresel etkisi de dikkat çekiyor.

Bilgisayar firması Dell, ürünlerini paketlerken bambudan yararlanıyor. Geçtiğimiz yıllarda Dell ambalaj malzemelerinde kullandığı geri dönüştürülmüş hammadde oranını %40'a çıkarmış ve ambalaj boyutunu %12 azaltımış durumda. Ancak bunlar arasında bambu kullanımı belki de en ilgi çekici olanı. Firma, kutularında yastık görevi görmesi için baloncuk veya köpük yerine doğal ve hızla büyüyen bambuyu tercih ediyor. Bambu toprak kalitesini geliştirebiliyor ve doğru kesim yapıldığında ekim gerektirmeden kendi kendine hızla çoğalabiliyor.

İngiliz araştırmacılar, Kolombiya'dan çeşitli kurumlarla beraber bambu bitkisinin liflerinin yüksek dayanımından yola çıkarak bu hammaddenin inşaat sektöründe ne kadar kullanılabileceğini inceliyor. Bambunun avantajları arasında diğer ağaçlara göre üç kat hızlı büyümesi ve çelikle yarışacak derecede çekiş gücüne sahip olması sayılabilir. Ne var ki neme, güneşe ve ateşe karşı dayanıklı olmaması sebebiyle bugüne kadar geniş kullanım alanı bulabilmiş değil. Güncel çalışmalar bambu ağaçlarını ısı, su ve sıcaklık gibi işlemlerden geçirerek düz plakalar haline getirmeye yoğunlaşıyor. Bambu lifleriyle biyo-polimerlerin ve diğer liflerin nasıl beraber kullanılabileceği de araştırılıyor. Önümüzdeki yıllarda evlerimizde daha fazla bambu görürsek şaşırmamamız gerekecek.